Především díky vysoké účinnosti spalování mají teplovzdušná kamna obecně vysokou a rychlou výhřevnost vytápěného prostoru.
Jednoduchá teplovzdušná kamna jsou obvykle tvořena litinovým tělesem vlastních kamen a systémem ocelových trubek či komor obepínajících celé topeniště. Ohřevem trubek dochází k prudkému ohřevu vzduchu v komorách obepínajících topeniště. Ohřátím se nasává studený vzduch spodními otvory do trubek, a cyrkulací postupuje vzduch okolo topeniště (kde se ohřeje) až na výstup, vzhůru na konce všech trubek obepínajících celá kamna, odkud fouká ven nad kamna teplý ohřátý vzduch.
Čili výhřevnost je vysoce intenzivní a rychlá a jak už bylo řečeno, je úspornější na palivo (dřevo).
Některé modely teplovzdušných kamen jsou navíc vybaveny ventilátory, což částečně nahrazuje teplovzdušný výměník tepla, který zvyšuje topný účinek kamen na maximum, protože rozvádí teplo i do vzdálených míst vytápěného objektu.
Účinnost vytápění těchto kamen vysoce převyšuje obyčejná sálavá kamna jednoduchých konstrukcí a lze jimi vytápět i velké prostory, jako jsou třeba restaurace horských chat anebo menší výrobní haly a dílny.
Nevýhodou je "prakticky nulová" možnost regulace.
Levné vytápění místnosti i celého domu z jednoho centrálního topidla.